Fredagsbar 9. januar 2026: Kaj Oldenburg og Niels Pilemand - Universiteternes deroute
17. januar 2026 - Video - af Trykkefrihedsselskabet
Trykkefrihedsselskabet indledte 2026 med fredagsbaren 'Universiteternes deroute - fra (ud)dannelse til kulturmarxisme' på Musen & Elefanten den 9. januar.
Her kunne de to statskundskabsstuderende ved Københavns Universitet Kaj Oldenburg (generalsekretær for Konservative Studerende) og Niels Pilemand (bestyrelsesmedlem i Konservative Studerende ved Københavns Universitet) fortælle om et studiemiljø præget af stadig mere outreret og 'woke' venstreradikalisme, som desværre også kommer til udtryk i undervisning og litteraturlister med forringelse af selve fagligheden til følge.
Meld dig ind i Trykkefrihedsselskabet.
Støt ytringsfriheden aktivt.
Citat
Men hvordan bekæmpe nihilismen uden ytringsfrihed? Hvis selv nihilisterne fik ytringsfrihed, så kunne det faktisk være en fordel: hele Rusland ville le ad deres læres positivistiske forklaringer, men som det er nu, får de lov til at fremstå som sfinxer, gåder visdomsord, hemmeligheder, og det er tillokkende for de uerfarne.
Fjodor Dostojevskij i et brev til sin forlægger, Mikhail Katkov, d. 25. april 1866

