Ser du russisk TV? Det burde du, hvis du vil blive klogere på, hvilken slags debat-niveau, der venter Ukraine og resten af Centraleuropa, hvis Rusland vinder. Jeg har i et stykke tid set en del klip fra russisk stats-tv på Youtube, ikke mindst den prominente studievært Vladimir Solovyev, som på Russia 1, Ruslands største tv-kanal, har sit eget ugentlige politiske debatprogram – eller hvad man skal kalde det. Der er nu ikke meget debat, for deltagerne er totalt enige og kappes endda om at foreslå de mest aggressive skridt i den ”Særlige militær-operation” mod Ukraine. På den måde kan ”En aften med Solovyov”, som ses af 15 millioner trofaste seere, godt siges at være kritisk over for præsident Putin og russisk militær; for de indbudte debattører kritiserer i almindelighed Kreml for at være for blødsøden i krigen mod Ukraine – og alt for nølende over for europæerne. Programmet er det rene guf for dyrkere af konspirationsteorier. F.eks. er det nu almindeligt anerkendt i Rusland, at NATO i hemmelige laboratorier i Ukraine udviklede biologiske våben. (Men det skal der såmænd også nok være danskere, der mener.)
Solovyov talte 18. august for at anvende atomvåben imod Berlin, Paris, London og Bruxelles, og i november for et angreb mod Norge, fordi NATO’s daværende generalsekretær Jens Stoltenberg er norsk.
Mere vulgært end under Bresjnev
Sproget i russiske medier er generelt chokerende voldsomt. Siden 2014 har russerne vænnet sig til at høre, at Ukraine er besat af nazister, satanister (Moskvas patriark) og narkomaner. Der bruges udtryk som orme, rotter, lus og andre skadedyr. Også mediet Telegram bruges som platform. Her sagde Putins muslimsk-tjetjenske allierede Ramzan Kadyrov den 23. maj 2023: ”Vi vil knuse denne ondskab (Kievs regering) som irriterende insekter”.
Tidligere generaldirektør for tv-stationen RT,(blokeret i Europa) Anton Krasovskyj, sagde 23. oktober 2022: ”Hvad angår de (ukrainere), som siger, at Rusland har besat deres land? Du smider dem i floder med en stærk understrøm… Du driver dem tilbage i deres hytter og brænder dem af.” Medlem af Ruslands Duma, Aleksej Didenko erklærede den 25. maj 2023: ”Det ukrainske sprog burde slet ikke findes. Hverken den ukrainske nation eller dette ’sprog’ burde eksistere! Det skal udrenses!”
Den slags vulgære og blodtørstige udbrud i medierne ville aldrig blive tilladt i Sovjetunionen, for på mange måder var dannelsesniveauet højere og selvbeherskelsen stærkere under Leonid Bresjnev end under Vladimir Putin. Putin har i øvrigt en fordel ved at lade de værste ekstremister udspy deres galde på russisk fjernsyn: det tillader nemlig Putin til at fremstå som besindig og nøgtern i sammenligning – om end Putin selv og sykofanterne omkring ham rutinemæssigt betegner styret i Kiev som ”nazister” og kræver ”af-nazificering” af Ukraine - til trods for den kendsgerning, at intet højre-ekstremistisk, endsige fascistisk, parti i Ukraine i de sidste 35 år har opnået mere end 3 procent af stemmerne.
Derimod oplever russerne en snigende rehabilitering af Josef Stalin. Organisationen Memorial, som blev oprettet i 1989 for at dokumentere og afdække Den Røde Terror i Sovjetunionen, blev lukket af en domstol i 2022.
Den Store Fædrelandskrig II
Det store flertal af russere, som dagligt tænder for de statsejede eller statskontrollerede medier, og udsættes for de stærkt paranoide budskaber, må uvægerligt få det indtryk, at Rusland igen-igen befinder sig i en forsvars- og fædrelandskrig: Med nazisterne i Kiev og det dekadente Europa. En gang kom truslen først og fremmest fra USA, men i takt med, at det er lykkedes Putin at snøre Donald Trump og få ham til at lade ukrainerne i stikken, har de russiske mediers krigshetzere på det seneste rettet det hårde skyts imod europæerne i stedet.
Hvad er modvægten til Putin-regimets massive hjernevask? Der er reelt ingen. Uafhængige medier er for længst lukket ned eller opkøbt og journalisterne drevet i eksil. I Letlands hovedstad Riga forsøger 46 russiske journalister ansat i Radio Free Europe at modvirke regimets censur, men risikerer at blive lukket ned af Trump-administrationen.
Putins medie-kommissærer
Efter 2022 har russisk lovgivning reelt lukket Facebook, Instagram og X. I 2025 blev der grebet ind over for Snapchat, Apple’s FaceTime, WhatsApp og Roblox, som nu alle falder ind under russisk lovgivnings definition af ”udenlandske agenter”, ”ekstremistisk indhold” og endda ”terroristiske aktiviteter”. Censuren håndteres af medietilsynet, Roskomnadzor. Brugerne af de medier, som endnu ikke er gjort ulovlige, oplever, at hjemmesiderne er næsten umulige at tilgå. Sovjetunionens støjsendere er afløst af moderne teknologi i hænderne på Putins medie-kommissærer.
Myndighederne fører også en aktiv kampagne imod de sidste smuthuller i medie-jerntæppet, de såkaldte VPN-tjenester, Virtual Private Network, som i Vesten sikrer sine abonnenter anonymitet på internettet, men som ikke må reklamere for sin eksistens i Rusland.
Hellere droner og missiler til Ukraine
Den stadig mere effektive ensretning af medierne forlænger selvfølgelig Ruslands krig imod Ukraine, for den udnytter den russiske befolknings nedarvede vilje og evne til at resignere og bære de enorme ofre, som Putins krigsmaskine kræver. (Over en million dræbte, sårede, forsvundne eller tilfangetagne siden 2022). Censuren reducerer også den indenlandske opposition til et velorienteret men isoleret og magtesløst selskab i et lukket kredsløb, som ikke kan gøre sig håb om at byde magthaverne i Kreml nævneværdig modstand.
Det er udmærket, at EU bruger penge på at støtte russiske oppositionelle medier i eksil; det ville da være én hæderlig måde at anvende EU-borgernes penge på. Men i sidste ende fremmer vi i Europa bedst ytringsfrihedens genfødsel i Rusland ved at forsyne Ukraine med flere penge, med flere og kraftigere droner og langtrækkende missiler og ved at føre økonomisk krig imod Rusland - og en skønne dag bringe Putin-regimet til fald.

