"Hvis frihed overhovedet betyder noget, så betyder det retten til at fortælle folk det, de ikke vil høre"

George Orwell

Hjælp mennesker uden om censur

4. oktober 2026 - Artikel

Den 28.oktober afholder PROSA et interessant arrangement om, hvordan man nemt får adgang til det frie internet ved hjælp af små Tor-servere. Gratis adgang

Ytringsfrihed handler ikke kun om retten til at tale. Den handler også om retten til at kunne læse, søge information og kommunikere frit.

Derfor vil vi gerne gøre opmærksom på et godt og meget konkret initiativ fra IT-fagforeningen PROSA.

Onsdag den 28. oktober inviterer PROSA til en aften, hvor deltagerne hjælpes med at sætte små Tor Snowflake-maskiner op. De fungerer som broer til det frie internet for mennesker i lande, hvor myndighederne blokerer nyheder, sociale medier og hjemmesider.

Man behøver ikke være IT-ekspert – PROSA hjælper med opsætningen – og har man ikke selv en gammel laptop, kan PROSA stille en maskine til rådighed.

Arrangementet er gratis og åbent også for ikke-medlemmer.

Onsdag 28. oktober kl. 17.30–19.00
PROSA, Vester Farimagsgade 37A, København V

Læs mere og tilmeld dig hos PROSA: https://www.prosa.dk/arrangementer/arrangementer-detalje?eventId=8d0a53d8-50b3-f111-9184-426a46ee5e17